MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Kryptoměny jsou virtuální měny založené na šifrování. Fungují na principu sítě počítačů propojených k vzájemné komunikaci. Nevydává je tedy centrální banka a ani nejsou pod její kontrolou. Kryptoměny se těší velké popularitě a bitcoin dokonce v minulém týdnu překonal při obchodování v Asii maximální hranici 68 tisíc dolarů, což je 1,5 milionu korun. Maxima se dočkalo i ethereum s oscilací okolo 4 700 dolarů, které je druhou největší kryptoměnou. Kryptoměny jsou tedy na vzestupu a stejně tak zisky jejich držitelů. Jak se ale zisky z kryptoměn daní?

Zdanění kryptoměn v ČR

U nás podléhají kryptoměny sazbě 15% ze zisku, stejně jako akcie. Rozdílem je, že při prodeji akcií po více než třech letech je jejich držitel v Česku od daně osvobozen, avšak u prodeje kryptoměny toto osvobození neplatí. Zdanění kryptoměny je problematické i v tom, že je nesnadné určit nabývací cenu. Kryptoměna se většinou nakupuje v určitém časovém horizontu po částech jednotek a každý den se mění cena. Při prodeji tak není nabývací cena zcela jasná.

 

Chystané zdanění v Rakousku

Naši rakouští sousedé se chystají zavést daň z kryptoměn až letos v březnu, avšak zato bude skoro dvakrát vyšší než u nás, přesněji 27,5%. Daň se bude týkat všech kryptoměn a měla by údajně zajistit rovné podmínky na trhu a lepší spravedlnost pro investory.

« zpět na přehled novinek