MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Emotivní diskuze o podobě elektronické evidence tržeb jsou již za námi. Elektronická evidence tržeb prošla legislativním procesem a 13. dubna vstoupila v platnost. Na první registrované platby si ale ještě několik měsíců počkáme. Povinnost vést elektronickou evidenci bude až od 1. prosince 2016. Víte však, jak se na evidenci připravit a co vše potřebujete?

Na koho se evidence tržeb vztahuje?

V prvotní fázi se elektronická evidence tržeb podle zákonů 112/2016 Sb. a 113/2016 Sb. vztahuje na všechny podnikatele a živnostníky podnikající v ubytovacích a stravovacích službách. Později přijde povinnost elektronického odesílání dat také na další skupiny podnikatelů a živnostníků.

Podstatou elektronické evidence je registrovat veškeré hotovostní, ale i bezhotovostní platby prostřednictvím platební karty, stravenek nebo nabitím e-peněženky či čipové karty. Do elektronické evidence nespadají přímé bankovní převody z účtu na účet.

Technické vybavení

Pro mnoho živnostníků bude největší změnou přizpůsobení stávajícího technického vybavení. Zákonodárci upustili od jednotných registračních pokladen, tudíž formu sbíraných dat si do určité míry ovlivní sám prodejce.

V praxi to znamená, že k registraci příjmů stačí pokladna, která umožňuje tisk účtenek a softwarovou evidenci tržeb s odesláním dat přes internet. Pokud tuto pokladnu nevlastníte, je možné využít počítač, tablet nebo mobil s odpovídajícím softwarem, připojením k internetu a s tiskárnou pro tisk účtenek.

K čemu slouží autentizační údaje?

Pro zapojení do systému elektronické evidence je nutné zažádat o autentizační údaje, které slouží pro přístup na portál elektronické evidence a pro spravování softwarových certifikátů. Žádat o autentizační údaje bude nejdříve možné od 1. září 2016.

Žádost se bude podávat elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo na kterémkoliv finančním úřadě. U této žádosti nezáleží, pod který místně příslušný finanční úřad poplatník spadá.

Za provozovnu se nově považují i internetové stránky

Po získání autentizačních údajů se poplatník přihlásí na portál evidence tržeb a vyplní povinné údaje o své provozovně. Jelikož tržeb nemusí být dosaženo pouze v kamenných prodejnách, dochází k podstatné novince. Za provozovny se podle zákona nově považují také internetové stránky nabízející služby a produkty.

Co je to identifikační certifikát?

Po nahlášení provozovny obdrží poplatník unikátní identifikační certifikát, který spáruje veškeré příjmy z konkrétní pokladny s daným podnikatelským subjektem. Pro tento účel se identifikační certifikát instaluje do softwaru pokladního zařízení.

Podnikatel bude mít na výběr, zda využije jeden certifikát pro všechny své provozovny a pokladní zařízení, nebo pro každou pokladnu zažádá o samostatný certifikát.

Zjednodušený režim elektronické evidence

Zákon o elektronické evidenci myslí také na situace a provozní podmínky, které neumožňují připojení k internetu. Evidenci lze proto ve výjimečných případech vést ve zjednodušeném režimu neboli v offline evidenci.

V těchto případech je nutné doručit data správci daně nejpozději pátý den od uskutečněné tržby. Zjednodušenou evidenci tržeb zároveň nemůže využívat každý. O udělení offline evidence rozhoduje správce daně na základě žádosti poplatníka. Na vydání rozhodnutí má správce lhůtu 15 dní.

Další informace týkající se například odesílaných datových formátů a struktury podání budou zveřejněny Ministerstvem financí v následujících týdnech. Aktuální informace se dozvíte na oficiálních stránkách elektronické evidence tržeb www.e-trzby.cz.

« zpět na přehled novinek