MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Máte již vloženy finanční výkazy do sbírky listin? I když už se opět blíží konec roku, informační povinnost za rok 2015 stanovenou zákonem o účetnictví dosud nesplnila většina tuzemských firem. Základní termín uložení účetní závěrky a výroční zprávu do sbírky listin obchodního rejstříku byl do konce července 2016, nejzazší termín uplyne na konci roku, tedy 31. 12. 2016. Konec roku se ale kvapem blíží.

Proč tuto informační povinnost mnoho firem ignoruje? „Spoléhají na minimální riziko postihu“, vysvětluje analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Za rok 2015 zatím tuto povinnost splnilo pouhých 20 % společností. Dlouhodobě se to týká nadpoloviční většiny firem“. Z analýz vyplývá, že více disciplinované jsou akciové společnosti než společnosti s ručením omezeným. Nejzodpovědnější přístup mají společnosti s ročními tržbami nad jednu miliardu korun, nejhorší naopak firmy nevykazující tržby. Podle analýzy společnosti Bisnode jsou v tomto ohledu nejméně spolehlivé firmy podnikající v oblasti finančního zprostředkování a úklidových prací.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že nejhorší situace panuje v Praze, Středočeském kraji, Plzeňském kraji a Jihomoravském kraji. Proč? Není v tom žádná věda, jde zkrátka o kraje s nejvyšší koncentrací podnikatelských subjektů. Dlouhodobě nejspolehlivěji naopak myslí na informační povinnost společnosti z Královéhradeckého kraje a Vysočiny.

Jaké má nedodržování informační povinnosti a ignorování zákona o účetnictví následky? Dlouhodobě vytváří netransparentní podnikatelské prostředí a je zde větší prostor ke korupci. Přitom pravidelným sledováním výsledků hospodaření lze předcházet potenciálním budoucím problémům v podnikání a utajování informací o hospodaření znesnadňuje prověřování obchodních partnerů.

« zpět na přehled novinek