MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Spuštění on-line finančního úřadu v České republice dostalo tvrdou ránu. Poslanecká sněmovna neschválila návrh z dílny ministerstva financí, který měl vytvořit podmínky pro jeho vznik. Novela daňového řádu přitom patřila k prioritám ministryně Aleny Schillerové. Možnost spravovat jednoduše daňové záležitosti z domova či kanceláře měla být spuštěna už v červnu letošního roku. Přijetí úpravy zákona se nejspíš protáhne a start ostrého provozu portálu MOJE daně se zřejmě odloží.

Jako nejvíce problematickou součástí novely se ukázalo být prodloužení lhůty pro vrácení nadměrných odpočtů DPH. Podle původního návrhu se měla lhůta prodloužit z nynějších 30 na 45 dní. To vyvolalo vlnu kritiky, opozice obviňovala resort financí, že si tak chce jen opticky vylepšit státní rozpočet. Kvůli prodloužení lhůty předlohu vrátil Senát a na jeho přehlasování nenašla vládní koalice ve sněmovně dostatek hlasů. Celý legislativní proces se tak vrátil na začátek.

Ministerstvo financí se teď v upraveném návrhu novely rozhodlo lhůty pro vrácení nadměrných odpočtů u DPH na 30 dnech zachovat. Nový materiál schválila vláda v pondělí 27. dubna a podle ministryně Schillerové teď bude žádat sněmovnu o projednání ve zrychleném řízení.

 

Lepší kontrola, nebo umělé navýšení rozpočtu?

Kritizované prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH Schillerová bránila tím, že opatření umožní finančním správcům lépe zacílit kontrolní činnost. Někteří zástupce opozice i daňoví poradci ale dlouhodobě upozorňovali, že jde o zbytečný nástroj a jeho jediným cílem je uměle navýšit státní rozpočet. Stát by totiž odpočty na DPH vracel místo v prosinci až v lednu a tím by se výsledky letošního hospodaření vylepšily podle původních výpočtů o 16 miliard korun.

V upravené novele už změna ve lhůtě pro vracení odpočtu chybí a ministryně financí doufá, že tentokrát návrh projde. „Ministerstvo financí z ambice nastartovat projekt on-line finančního úřadu neustoupí, a to i s ohledem na současné události, které dokládají, jak důležitá je možnost elektronické komunikace s úřady. Proto novelu v kompromisním znění předložím znovu," zdůvodnila Alena Schillerová.

 

Jak má fungovat on-line finanční úřad

Samotná novela vytváří legislativní rámec pro fungování systému MOJE daně. Vznikne rozšířením již existující daňové informační schránky (DIS), kterou ale využívá jen malá část poplatníků. Uživatelům by podle ministerstva měl přinést kromě možnosti podávat přiznání přes internet také lepší přehled o jejich daňových povinnostech.

V praxi to bude znamenat především předvyplnění daňových přiznání údaji, kterými finanční úřad disponuje z dřívějších daňových řízení, plátce také uvidí, jestli aktuálně něco státu dluží, nebo může naopak očekávat přeplatek. Vše uvidí také v historii svých přiznání. Zásadní zjednodušení by oproti DIS mělo přinést snadnější přihlašování, kdy budou stačit přihlašovací údaje poskytnuté finančním úřadem a nebude tak potřeba datové schránky, ani eObčanky.

Kdo si podá své daňové přiznání elektronicky, dostane měsíční bonus pro jeho podání. V praxi se pro něj prodlouží lhůta ze začátku dubna na začátek května. Díky tomu ji budou moct využit také plátci, kteří nestihli podat přiznání klasickou papírovou formou. Další výhodou pro uživatele online finančního úřadu má být dřívější vrácení přeplatku na dani.

Novinkou je rovněž zrušení povinnosti oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb daňového poradce, pokud chtějí podávat přiznání až na začátku července. A skončit by měla také povinnost podávat přiznání elektronickou formou pro ty, co si dobrovolně zřídili datovou schránku.

« zpět na přehled novinek