MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Evropská unie více dohlédne na postih karuselových podvodů. V následujících letech pravděpodobně zpřísní pravidla reverse charge při výběru DPH. Na návrhu se shodli ekonomičtí ministři členských států.

Přestože podíl daňových úniků klesá, je jich stále mnoho. V minulých dnech proto ekonomičtí ministři členských státu Evropské unie odsouhlasili návrh, který pozmění systém výběru DPH a omezí karuselové podvody. Zástupci členských zemí se shodli na zpřísnění systému reverse charge, neboli přenesené daňové povinnosti. Přenesená daňová povinnost ve zkratce postupuje úhradu celé daně na konečného obchodníka, který DPH odvede státu.

 

Česká republika přichází ročně na daních odhadem o 50 miliard

V roce 2012 činil přibližný podíl daňových úniků v České republice 22 %. Podle aktuálních odhadů Evropské komise, která čerpala z dat z roku 2016, představují daňové úniky na DPH v České republice přibližně 50 miliard korun, respektive 14 % z výběru této daně. I přes klesající trend je stále tato ztráta významná.

 

Evropský reverse charge postihne transakce nad 450 tisíc korun

Společným faktorem karuselových podvodů, neboli přeprodávání zboží a vyžadování vratky na DPH, aniž by DPH bylo skutečně odvedeno, jsou vyšší částky transakcí.  Schválený návrh se proto bude týkat transakcí nad 17 500 eur, tedy 450 000 korun. Česká republika požadovala, aby se reverse charge vztahoval i na obchody nad 10 000 eur, neboť karuselové podvody se čím dál častěji maskují v transakcích s nižšími objemy financí. A tyto transakce je těžší odhalit.

 

K přijetí dojde nejdříve v roce 2020

Systém reverse charge aktivně prosazuje Česká republika. K přijetí návrhu potřebovalo souhlas všech 28 členských států EU. Celý reverse charge ale ještě čeká dlouhá legislativní cesta. K návrhu nyní musí zaujmout stanovisko výbor pro ekonomické záležitosti Evropského parlamentu. Při souhlasném stanovisku musí návrh znova posvětit schůze ministrů EU. Podle českého ministerstva financí jde pouze o formality. Přenesená daňová povinnosti v zemích EU by mohla být nejdříve reálně zavedena v lednu 2020.

« zpět na přehled novinek