MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Členské země Evropské unie se po několika letech dohodly na snížení sazby daně z přidané hodnoty (dále jen DPH) a vytvořily seznam skupin produktů, na které bude možné sníženou sazbu aplikovat. Doteď musely jednotlivé státy žádat o výjimku, pokud chtěly zavést nižší sazbu pro určitý typ zboží a proces byl složitý a zdlouhavý. EU si od tohoto kroku slibuje větší flexibilitu jednotlivých zemí EU, přičemž nebude narušena soudržnost celku.

Snížená sazba daně by měla přinést značné zlevnění především základních potravin, léků, hygienických potřeb nebo třeba i roušek a respirátorů. Snížit by se ale mohly i ceny internetu a dalších skupin produktů a služeb. Zvýhodněné mají být také produkty šetrné k životnímu prostředí, například ekologické způsoby topení nebo solární panely.

Na co bude nejspíš v ČR možné uplatnit nejnižší sazbu DPH?


Nejnižší sazba daně ve výši do 5% je určena například pro základní potraviny, hygienické potřeby jako jsou dětské pleny, dále léky a ochranné pomůcky a další základní zboží.


Bude se snižovat i sazba u energií?


Česká republika navrhovala nulovou sazbu na energie, avšak ta se na zmíněný seznam bohužel nedostala. Česká republika se však nevzdává a snaží se vyjednat alespoň dočasnou výjimku, která by zmírnila dopad enormního zdražení energií.

« zpět na přehled novinek