MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Až do konce letošního roku bude přerušena elektronická evidence tržeb (EET). Návrh ministerstva financí, aby byla spuštěna až 1. ledna 2021, schválila 26. května poslanecká sněmovna. Ta zároveň odmítla senátorskou verzi, která chtěla odložit opětovné spuštění systému pro většinu odvětví až na červenec 2023.

Původně byla elektronická evidence tržeb pozastavena zvláštním zákonem 24. března. Ten ji přerušoval na období tří měsíců po skončení nouzového stavu, což se stalo 17. května. Pokud by nedošlo ke změně, start EET by připadal na 19. srpna letošního roku. Novela tohoto zákona, která odklad prodlužuje do 1. ledna 2021, nyní míří k podpisu prezidentem republiky.

 

Odložení pro 3. a 4. vlnu

Podnikatelé již zapojení do EET tak od poloviny března nemusí evidovat své tržby a finanční správa tuto povinnost nekontroluje. Společně s přerušením došlo zároveň k odložení spuštění závěrečné fáze elektronické evidence, jež měla pro tzv. 3. a 4. vlnu začít 1. května letošního roku.

„Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat,“ uvedla k odložení ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

 

Více času na přípravu i aktualizace certifikátů

Evidence se tak až od 1. ledna 2021 rozšíří na všechna odvětví ekonomiky, která nebyla zahrnuta v předchozích vlnách. Bude se týkat například řemeslníků, ale třeba i taxikářů, lékařů, advokátů a podobných profesí. Výjimku bude mít předvánoční prodej kaprů nebo některé sociální služby. Tito plátci tak mají nyní více času na přípravu. „Ti, co již tržby evidovali, získají čas na případné aktualizace certifikátů,“ dodala Alena Schillerová.

EET začala v Česku platit 1. prosince 2016, jako první se do ní zapojily restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

« zpět na přehled novinek