MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Myšlenka zavedení elektronické evidence tržeb koluje Českem od konce roku 2013. Aktuálně se z ní ale pomalu stává realita, neboť desátého července již vláda v prvním čtení schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb.

Šestihodinové jednání bohužel připomínalo spíše divadelní estrádu plnou humoru i urážek, než jednání politických reprezentantů. Pro všechny živnostníky je však podstatný především fakt, že pro vrácení zákona k přepracování bylo nakonec jen 42 z přítomných 166 poslanců, tudíž zákon prošel do druhého čtení.

Elektronická evidence tržeb se bude týkat širokého okruhu tržeb přijímaných v hotovosti, kartami či stravenkami, a má se týkat příjmů z běžného podnikání osob samostatně výdělečně činných. Od zavedení nového zákona si vláda slibuje eliminaci daňových úniků a podle průzkumu společnosti STEM se k tomuto názoru přiklání až tři čtvrtiny Čechů, kteří si myslí, že elektronická evidence tržeb výběr daní zlepší. Zároveň se ale dvě třetiny lidí obávají elektronické evidence tržeb - konkrétně rizika podvodných přístupů, zaváděcích nákladů nebo rizika hackování.

Do praxe by mohla být elektronická evidence tržeb (EET) zavedena během příštího roku, již nyní má ale EET své oficiální logo a také zjednodušující název. Nově se bude evidenci říkat e-tržby a tento název spolu se sloganem „Má dáti. Dal.“ najdeme i na samotném černo-červeném logu, se kterým přišla Finanční správa ČR. Cílem loga je přinést věcné a srozumitelné vizuální označení založené na serióznosti a umožnit tak zjednodušení komunikace - a to především během celostátní informační kampaně projektu.

Po zavedení e-tržeb do praxe pak čekají změny nejen samotné živnostníky, ale třeba i účetní, kterým přibude práce spojená s registrací, evidováním tržeb, párováním dokladů či prověřováním náležitostí dokladů v souladu s novým zákonem.

Jaké konkrétní dopady to nakonec přesně budou, to průběžně sledují naši metodici, kteří jsou připraveni na jakékoliv dotazy. 

« zpět na přehled novinek