MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Koronavirová krize dělá vrásky na čele nejednoho živnostníka a druhá vlna mnohé už dovedla k ukončení činnosti. Při jarní vlně restrikcí pomohla podpořit podnikatelský sektor řada kompenzačních opatření. I když u mnohých samozřejmě nemohla tato kompenzace plně vynahradit vzniklé ztráty, finanční polštář jim alespoň pomohl zůstat ve hře.

Přestože byla druhá vlna očekávána dlouho dopředu, nyní na podzim se zdá, že jednotlivé podpůrné programy nebyly připraveny a tvoří se tzv. za pochodu, přičemž podmínky jsou zveřejňovány mnohdy až následně.

Úplně na suchu snad nakonec drobní živnostníci nezůstanou ani tentokrát. Ministryně financí Alena Schillerová informovala během tiskové konference po jednání vlády o schválení kompenzačního bonusu ve výši 500 Kč na den, a to pro ty podnikatele, kterým bylo díky nařízením vlády znemožněno podnikání. I tentokrát budou živnostníci moci žádat i ošetřovné, které činí 400 Kč na den po celou dobu, co budou školy uzavřeny.
O odpuštění záloh na zdravotní a sociální však zatím nepadlo ani slovo.

Dle ministerstva financí by tato podpora podnikatelského sektoru mohla přijít na necelé čtyři miliardy korun.         

Jaké jsou podmínky získání kompenzačního bonusu?

O kompenzační bonus mohou požádat OSVČ a podnikatelé, kteří musí z důvodu vyjímečných opatření uzavřít provozovnu, omezit či zastavit činnost nebo jsou na takových oborech přímo závislí. Na rozdíl od jarní vlny nyní nebude zkoumán souběh se zaměstnáním, avšak podmínkou je, že musí jít o hlavní zdroj obživy, což znamená, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina celkových příjmů. O konečné podobě se nyní rozhoduje v parlamentu.

Tak jako na jaře, bude i nyní možné si o kompenzační bonus zažádat hned několika způsoby. Žádost můžete na finanční úřad podat buď osobně, poslat poštou nebo to zařídit online prostřednictvím emailu, datové schránky nebo aplikace EPO.

« zpět na přehled novinek