MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Stravenky patří k nejběžnějšímu benefitu, který zaměstnanci dostávají. Díky stravenkám nebo poukazům může na daních ušetřit zaměstnavatel a navíc jimi zvyšuje příjem svých zaměstnanců. I proto přinesla novelizace zákona o DPH otázku, do jakého režimu této daně budou poukázky na stravování patřit.

Výkladem takzvané poukázkové směrnice se zabývala Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars. Směrnice Rady EU 2016/1065 byla implementována do českého zákona o DPH s účinností od 27. března 2019 a zavedla nová pravidla uplatnění DPH u poukazů.

„Stravovací poukázky a benefitní volnočasové poukázky vydávané členskými společnostmi APROPOS (Edenred, Sodexo, Up) těmto novým pravidlům podléhají,“ stojí ve stanovisku.

 

Co to znamená pro zaměstnavatele a především jejich daňové poradce?

 

Klíčové je, že se stravenkami nebo poukazy dají hradit položky spadající jak do první snížené sazby DPH, tak i položky, které podléhají druhé snížené sazbě DPH. Tím naplňují definici tzv. víceúčelového poukazu. „Na základě této skutečnosti jsou stravenky a volnočasové poukázky i nadále distribuovány bez DPH,“ upozorňuje APROPOS.

DPH budou podléhat pouze případné zprostředkovatelské služby v souvislosti s distribucí stravenek. „Při samotném vydání nebo prodeji stravenek a benefitních poukázek k praktické změně uplatnění DPH pro zaměstnavatele a partnery nedochází,“ doplňuje asociace ve stanovisku.

Zaměstnavatelé tak budou i nadále dostávat od svého dodavatele poukázek daňový doklad, kde bude DPH účtována pouze u zprostředkovatelské služby, nikoliv u nominální hodnoty poukazů. Provize účtovaná zaměstnavateli i obchodním partnerům bude podléhat standardní sazbě DPH ve výši 21 %.

« zpět na přehled novinek