MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Poslanecká sněmovna napodruhé schválila daňový balíček, který zvyšuje slevy na dani z příjmů či upravuje daňové paušály. Vyšší slevy na dani pocítí lidé s více než jedním dítětem nebo podnikatelé uplatňující daňové paušály. Seznamte se s nejnovějšími změnami.

Schválení balíčku protáhl pozměňovací návrh Senátu

Daňový balíček měl původně nabýt účinnosti již od začátku letošního roku. Legislativní proces ale pozdržel Senát, který novelu zákona vrátil Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Senát například navrhl, aby se DPH při prodeji pozemku vztahovalo pouze na pozemky zastavěné nemovitostí. Ostatní pozemky měly být podle návrhu od DPH osvobozeny.

Pozměňovací návrhy ale poslanci neschválili a balíček znovu odsouhlasili v původní podobě. Nyní musí novelu daňového balíčku ještě podepsat prezident.

Daňové paušály prošly zásadní úpravou

Schválený daňový balíček přináší změny v daňových paušálech. Doposud mohli paušální výdaje u daní z příjmů využívat podnikatelé, jejichž roční příjmy nepřesáhly dva milionu korun. Od příštího roku se ale příjmová hranice sníží na jeden milion korun.

Na druhou stranu budou podnikatelé uplatňující paušální výdaje opět moct uplatnit daňové zvýhodnění na děti nebo slevu na manžela. Souběh paušálních výdajů a uplatnění slev nyní nebyl možný.

Nově bude také možné uplatnit paušální výdaje u podnikatelů, kteří zaměstnávají další osoby nebo u osob, kterým kromě příjmů se živnostenského podnikání plynou příjmy ze zaměstnání.

Navýšení daňové slevy na děti

Očekávanou změnu pro mnoho rodičů přináší opětovné zvýšení slevy na dvě a více dětí. Daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste o 2 400 Kč. Ročně si tak rodiny s druhým dítětem mohou z daňového základu odečíst 19 404 Kč.

Na třetí a každé další dítě se sleva zvyšuje dokonce o 3 600 Kč. Ročně proto bude možné odečíst 24 204 Kč. U prvního dítěte zůstává sleva na dani neměnná, a to ve výši 13 404 Kč. Vládní koalice ale již nyní plánuje slevu zvýšit na 15 204 Kč.

„Výhodou pro všechny rodiče je, že slevy na děti bude možné uplatnit i zpětně, tedy od počátku roku 2017“, říká Miroslav Till, jehož tým stojí za vývojem obchodních, ekonomických a mzdových systémů DUNA.

Daňový balíček přináší více úprav

Změnou v daňových paušálech a ve výši slev na děti ale výčet daňového balíčku nekončí. Daňový balíček dále například upravuje:

« zpět na přehled novinek