MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Zvýšení daňových slev na druhé a další dítě? Dočkáme se. Termín platnosti původně naplánovaný na leden 2017 již patně zákonodárci nestihnou, nicméně vládní daňový balíček který tyto slevy zvyšuje, již prošel ve Sněmovně prvním čtením.

Od příštího roku se, ve srovnání s rokem letošním, daňové zvýhodnění na druhé dítě zvýší o 2400 Kč ročně, na třetí a každé další dítě o 3600 Kč ročně. Aby ovšem poplatník na tento bonus dosáhl, musí mít příjem za rok ve výši alespoň šedesátinásobku minimální mzdy. Do tohoto limitu se navíc už nebudou započítávat příjmy z kapitálového majetku a z nájmu. Slevy na děti se tedy sice zvýší, na druhou stranu se zpřísní podmínky vyplácení tohoto daňového bonusu.

Předloha vládního daňového balíčku mění sedm daňových zákonů.

Jaké jsou některé z dalších změn?

Nově by mělo být mnohem jednodušší platit daně, správní poplatky, cla a pokuty platební kartou. Dnes sice daňový řád tuto metodu umožňuje, správce daně ovšem není povinen vytvořit pro ni podmínky. Obce by měly mít možnost stanovit vyšší sazbu poplatku za vjezd do některých vybraných částí, a to pomocí obecně závazné vyhlášky. Dnes je to maximálně 20 Kč, Ministerstvo financí navrhuje růst maximální výše poplatku až na 200 Kč. Občanští demokraté budou pravděpodobně chtít do zákona vrátit možnost daňové slevy na manželku a dítě u těch živnostníků, kteří využívají daňové paušály při výpočtu základu daně.

Změny ohledně DPH

Co se týká zákona o DPH, nově se zavádí institut tzv. nespolehlivé osoby, kterou se může stát fyzická i právnická osoba, jež závažně poruší své povinnosti ohledně správy DPH. Zákon se bude také snažit zamezit účelovým rušením registrací plátců DPH, kteří by se chtěli zbavit označení „nespolehlivý plátce“ a poté se zase vrátit zpět mezi řádné plátce, jako by nic. Proto se nespolehlivou osobou v rámci DPH stane i ten nespolehlivý plátce, jehož registrace k DPH byla zrušena. Miroslav Kalousek, předseda TOP 09, vládě vytkl, že její návrh nepočítá s navracením peněz zpět těm občanům, kteří o ně přišli v minulosti kvůli zvýšení sazby DPH. Tehdy bývalá vláda, ve které byl ministrem financí, zvýšila sazby DPH i kvůli potřebě financování druhého důchodového pilíře. Ten ale současná vláda zrušila a peníze si přesto nechává.

Jaká bude účinnost zákona?

Navrhované změny měly začít původně platit už od 1. ledna 2017, schválení Parlamentem už se ale velmi pravděpodobně do té doby uskutečnit nestihne. Zákon musí ještě absolvovat druhé a třetí čtení ve Sněmovně, poté jej projedná Senát a nakonec musí podepsat prezident. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) před poslanci sdělil, že podpoří takový pozměňovací návrh, který účinnost zákona posune na 1. duben 2017, s tím, že některá ustanovení by platila již od ledna 2017 a jiná až od ledna 2018. Zvýšení daňové slevy na děti podpořily i opoziční TOP 09 a ODS. Obdobně postupovala Sněmovna již u minulého zvyšování daňových slev na děti. To mělo začít platit už v lednu 2016, a i když Sněmovna nakonec zákon schválila až začátkem března 2016, bylo to s úpravou, jež umožnila uplatnit vyšší slevy na dani zpětně.

Vyšší daňové slevy na děti tedy pravděpodobně nebudou platit již od ledna, poplatníci se jich ale nakonec dočkají.

« zpět na přehled novinek