MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Termín pro podání daňového přiznání pro fyzické osoby vypršel 2. dubna. Za pozdě podané přiznání jsou sankce, kterým se zatím můžete úplně vyhnout. Poradíme vám, jak neplatit pokutu.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinné odevzdat nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Letos byla tato lhůta stanovena na 2. dubna.

Osoby samostatně výdělečně činné ale zatím mohou zůstat v klidu. Vzhledem k tomu, že máte od loňského roku automaticky zřízenou datovou schránku, daňové přiznání musíte povinně podat elektronicky a to nejpozději do 2. května. Pro všechny plátce každopádně platí, že se toleruje krátké zpoždění. Pokud jste stihli odevzdat přiznání do pěti pracovních dnů po termínu, sankci se vyhnete i vy. Pokud jste se do této tolerance nevešli, budete muset finančnímu úřadu zhradit pokutu za každý den prodlení ve výši 0,05 procenta vyměřené daně. Pokud máte daňovou ztrátu, pokuta je stanovena na 0,01 procenta daňové ztráty. Prodlení se počítá už od 3. dubna nebo 3. května. Za pozdní podání přiznání ale nemůže být účtováno více než pět procent daně, daňového odpočtu nebo daňové ztráty a to do limitu 300 tisíc korun. Pokuta vám bude odpuštěna či snížena je-li nižší než tisíc korun a daňové přiznání podáte do třiceti dnů po termínu a u finančního úřadu nemáte jiné nedoplatky. Nezapomeňte ani podat včas povinná hlášení o dosažených příjmech pro sociálku a svou zdravotní pojišťovnu.

Další možností je domluvit se s daňovým poradcem, který přiznání k dani může odevzdat nejpozději 1. července.

« zpět na přehled novinek