MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ministerstvo financí plánuje revoluční změny týkající se daní. Proměn systému výběru a správy bude mnoho, ale všechny mají společný jmenovatel: „MOJE daně“. Zkratka znamená MOderní a JEdnoduchý systém. Systém se nezmění během jednoho dne, protože úpravy jsou značné, navíc s jeho realizací mohou značně zamávat i volby.

Změna zákona o daních z příjmu

Zákon pocházející již z roku 1992 bude změněn od základů. Založen bude především na zjednodušení daňového systému a elektronizaci daňové správy. První verze by měla být představena v září 2017, návrh bude otevřen i pro veřejnou diskusi, ovšem poměrně nešťastně v období voleb. Účinnost je plánována na rok 2020, je ale možné, že se termín pozmění.

Co je zkratka ISS?

Integrovaný systém správy daní a pojistného (ISS) zakotvený v novém zákoně se postará o výběr daní i pojistného. Poplatní nebude muset odvádět daně na tři různé účty, ale pouze na účet Finanční správy.

Jednodušší daňové přiznání

Zaměstnanci, kteří si daňové přiznání podávají sami, jej budou mít nikoliv na čtyři strany bez příloh, ale pouze na dvě. Nová podoba by měla být představena již letos na podzim.

Samovyměření

Ministerstvo financí připravuje tzv. samovyměření, díky kterému se poplatník vyhne čekání na to, jak se správce daně vypořádal s jeho podaným daňovým přiznáním. Sníží se tím i administrativa spojená s vydáváním platebních výměrů, Finanční úřad by pak zadržoval pouze spornou část nadměrného odpočtu.

Daňový kiosek

Projekt „MOJE daně“ počítá s tzv. daňovým kioskem, tedy elektronickým portálem pro správu daní. Stane se jakýmsi „virtuálním finančním úřadem“, díky kterému ten, pro koho to bude příjemnější, vyřídí vše okolo daní z pohodlí domova nebo kanceláře. V účtu se zobrazí kompletní přehled daňových povinností a historie, jednodušší bude i vyplnění údajů v daňovém přiznání.

Plánovaných změn je ještě více, jak budou úspěšné, a kdy se projekt podaří opravdu celý zrealizovat, to ukáže až čas.

« zpět na přehled novinek