MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Finanční úřady ve spolupráci s daňovou Kobrou důsledněji prověřují vratky na DPH a výrazně snižují škody způsobené daňovými podvody. Zatímco v roce 2012 byl daňovými podvody stát odhadem okraden o 100 miliard korun ročně, pak v minulých letech objem škod výrazně poklesl. Za loňský rok daňová Kobra odhalila podvody za přibližně 2,2 miliardy.

Stát na daních přicházel až o 100 miliard korun ročně

V minulých letech bylo poměrně snadné okrást stát o DPH. Stačilo k tomu několik firem v čele s bílými koňmi a podané žádosti o vrácení DPH, které ve skutečnosti nikdy nebylo uhrazeno. Tento systém fungoval dlouhá léta s minimálním rizikem odhalení. Na finančních úřadech totiž chyběly nástroje i zaměstnanci pro kontrolu oprávněnosti vratek DPH.

Ministerstvo financí odhaduje, že do roku 2012 stát na DPH přicházel o 80 až 100 miliard korun ročně. Podvodníci se zaměřovali především na pohonné hmoty a následně na elektroniku, dřevo či maso.

Při rozkrývání podvodů se využívají analytické i operativní nástroje

Situace se naštěstí změnila. Daňová Kobra složená z celníků, analytiků finančního ředitelství a kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu disponuje nástroji, které umožňují odhalení a zadokumentování podvodů i rozkrytí podvodné sítě. Na odhalování podvodů se podílí jak analytické nástroje finanční správy, tak i operativní prostředky v podobě odposlechů, sledování či předstíraných podvodů.

„Sledujeme kauzy online, když se dějí, a máme velkou možnost je zadokumentovat a dostat se k organizátorům,“ říká Petr Danko, vedoucí odboru daní, sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Díky tomu daňová Kobra za loňský rok rozkryla podvody za 2,2 miliardy korun. Podle policistů je nyní téměř nemožné od státu podvodně vylákat vratky na DPH. Zároveň je pro podvodníky čím dál více riskantnější nechat zmizet firmu s neuhrazenou daní.

Daňovým podvodům by zamezil reverse charge

Policisté upozorňují na přetrvávající karuselové podvody. Při těch podvodníci z Evropské unie dovezou rychloobrátkové zboží, které za atraktivní cenu zobchodují. Přitom za dovezené zboží neodvedou DPH. „Když podvodníci udělají na společnosti obrat stovky milionů až miliardy korun, vyplatí se jim jednou za měsíc ji vyměnit a zahodit. Novou založí za 20 tisíc korun,“ vysvětluje Petr Danko z NCOZ.

Přitom by podle Finanční správy i policistů definitivní konec s podvody na DPH by učinilo zavedení plošné reverse charge neboli přenesené daňové povinnosti na všechny komodity. To by eliminovalo případy, kdy obchodník záměrně zmizí, aniž by uhradil DPH. Zodpovědnost za DPH by nesl poslední obchodník v řetězci. K zavedení reverse charge potřebuje Česká republika schválení od orgánů Evropské unie.

« zpět na přehled novinek