MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ještě nedávno jsme vás informovali, že pokud se rozhodnete pro online formu podání daňového přiznání prostřednictvím nového portálu Moje daně, získáte měsíc k dobru a prodloužíte si konečný termín do 3. 5. 2021. Termín podání běžnou papírovou formou potom zůstal neměnný. Vzápětí nato však byly provedeny další změny v termínu. Co byste tedy měli vědět?

Dne 8. 3. 2021 byl schválen návrh ministryně financí Aleny Schillerové, který ještě rozšiřuje původní prodloužení termínu. Výsledkem je, že termín pro podání papírové podoby daňového přiznání pro daň z příjmu fyzických osob se změnil na 3. 5. 2021, přičemž stále platí, že elektronická forma daňového přiznání je zvýhodněna o měsíc pozdějším termínem podání a to musí být tedy provedeno do 1. 6. 2021. Ti, co se ocitnou v časové tísni, budou mít oproti doposud standardnímu termínu hned dva měsíce navíc a nebudou na svůj záměr muset příslušný finanční úřad ani předem upozornit. Platforma Moje daně je prý uživatelsky příjemná, avšak formulář pro podání daňového přiznání zůstává stejně složitý.

Ministryně financí chystá i další modernizaci systému a slibuje, že do začátku července bude možné provést platbu daní prostřednictvím platební karty. Tento nápad však již není novinkou. Přišel s ním dříve i nynější premiér Andrej Babiš. Nápad však ztroskotal na tom, že se nepodařilo dohodnout poplatky, což bude výzvou i pro Alenu Schillerovou. Zatím se odhaduje, že tento ambiciózní plán bude uskutečněn až v příštím roce. Letos možná budeme moci použít k platbě kartu pouze na úřadě.

Na co je třeba dát POZOR?

Prodloužení termínu je formou prominutí sankcí za pozdější podání. V praxi to znamená, že pokud nestihnete ani poslední možný termín, sankce se budou počítat od termínu původního.

Pokud vyplníte daňový formulář online a následněho jej vytisknete a podáte běžnou formou, nejedná se o elektronické podání a termín je do 3. května.
Odložení konečného termínu pro podání daňového přiznání neznamená automaticky i odklad termínu pro odevzdání přehledů pro zdravotní a sociální pojištění. Je tedy třeba sledovat, jak k tomuto kroku přistoupí jednotlivé úřady.

« zpět na přehled novinek