MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Již v červnu schválila novelu zákona Poslanecká sněmovna, avšak Senát ji vrátil zpět s pozměňovacím návrhem. Nyní je legislativní proces téměř dokončen a ke schválení zákona je třeba již jen podpisu prezidenta.

Drobné zásilky nebudou osvobozeny od daně

Zásilky ze zemí mimo Evropskou unii do hodnoty 22 eur, což je v závislosti na kurzu něco kolem 560 korun, byly doteď osvobozeny od daně z přidané hodnoty, avšak zmíněnou novelou se toto osvobození ruší. 

Novela zákona o DPH vznikla jako reakce na novou směrnici EU, která se touto problematikou zabývá a měla by přinést až 182 miliard korun.

Největším důvodem tohoto kroku je nejspíš zboží z čínských e-shopů, které je velmi levné a mnohdy tak hranici 22 eur nepřesáhne. Do zemí EU míří ročně kolem 150 milionů drobných zásilek z Číny a čísla stále stoupají. Jen k nám do Česka bylo v roce 2018 zasláno 25 milionů takových zásilek a o rok později vzrostl jejich počet na 28 milionů. Pro situaci, kdy je zboží zasíláno ze států mimo EU, byl zaveden pojem „prodej zboží na dálku“.

Režim jednoho správního místa

Novela však obsahuje i jiné změny než zavedení DPH u drobných zásilek ze zemí mimo EU. Zajímavá změna se týká například e-shopů, které zasílají zboží do zemí v rámci EU. Pokud jejich prodeje přesáhnou částku 10 tisíc eur za rok, budou mít díky režimu jednoho správního místa možnost zaregistrovat se k placení DPH pouze u nás a nikoliv v každém státě zvlášť.

« zpět na přehled novinek