MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Když se mluví o daňovém přiznání, vybaví se nám většinou podnikatelé. I zaměstnanci však v některých případech podávají daňové přiznání. Důvodem může být příjem z nájmu, vedlejší podnikatelské činnosti nebo jiný zdanitelný příjem dle zákona o dani z příjmu fyzických osob. Daňové přiznání podává zaměstnanec i v případě, že vykonává dvě závislé činnosti současně.

Vklady na smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření se uplatňují až za celý rok, a to právě v daňovém přiznání a nelze tak učinit v průběhu roku.

Nezapomeňte na potvrzení od penzijní společnosti

Pokud poplatníci uplatňují daňový odpočet za penzijní připojištění, potřebují pro tyto účely potvrzení penzijní společnosti, které odevzdají jako přílohu daňového přiznání.

Nyní, začátkem roku, je třeba zmíněné potvrzení od penzijní společnosti získat a v případě zaměstnanců předat mzdové účetní.

Po ročním zúčtování daně vzniká nárok na daňovou vratku a přeplatek je vyplacen zaměstnancům ve výplatě po provedeném ročním zúčtování daně.

Kolik lze odečíst?

Od základu daně lze provést odpočet u příspěvků na penzijní připojištění, pokud za rok přesáhly 12 000 korun. Maximálně lze však uplatnit 24 000 korun. Pokud si tedy spoříte 3000 korun měsíčně, vychází roční úhrn na 36 000 korun, ale uplatnit můžete stále jen 24 000.

« zpět na přehled novinek