MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Již v březnu tohoto roku se vláda začala zamýšlet nad mezikrokem k přijetí eura, který by českým firmám od ledna 2024 přinesl možnost vést účetnictví a daňovou evidenci v eurech. To samé by se potom týkalo i placení daní. Česká republika by se tak ráda co nejvíce přiblížila vstupu do eurozóny.

Výhody

Každá společnost bude mít možnost vybrat si nástroj, který jejímu podnikání nejlépe vyhovuje. Z účetního hlediska by to společnostem, které exportují zboží a služby do eurozóny značně usnadnilo život a snížilo náklady. Je to administrativní výhoda pro společnosti, které mají mateřskou společnost v EU a musí účetní výkazy přepočítávat na eura.
Pro zastánce eura je to krok k přijetí eura, který povede ke snížení transakčních nákladů.
Tento krok by mohl přilákat kapitál nadnárodních firem, které by v ČR mohly mít své sídlo.
Je to příležitost pro dodavatele účetních softwarů.

Nevýhody

Pokud exportéři nebudou moci v eurech platit i ostatní domácí náklady (například mzdy), není to pro ně zas takovým přínosem. Tento krok totiž neřeší  náklady vyplývající z kurzových výkyvů, které firmám vznikají, když inkasují výnosy v jedné měně a náklady hradí v jiné.
Přechod na nový systém bude legislativní a administrativní zátěž, které se obávají nejen pracovníci finančních úřadů. Přijímání daňových přiznání a účetních výkazů i v eurech by znamenalo přijmout spoustu nových pravidel, která musí být systematická. Následně se musí uzákonit a vydat nová metodická vyhláška. Možnost dvou měn by jasně znamenala dva paralelní informační systémy, se kterými by úředníci pracovali.

« zpět na přehled novinek