MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Původní termín pro poslední vlnu EET, která se dotýká asi 300 tisíc podnikatelů z řad řemeslníků, taxikářů a dalších specifických skupin, byl stanoven na 1.5.2020. Z důvodu koronavirové krize a upadajícího podnikatelského sektoru následně odložila vláda termín až na rok 2023.

Jak však zamíchá karty nová vláda, obzvlášť v situaci, kdy je konec koronavirové krize v nedohlednu a ekonomická krize ani ještě nedosáhla vrcholu? Kandidát pětikoalice na premiéra Petr Fiala z ODS prohlásil, že doufá, že se podaří dohodnout se na zrušení EET a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se dokonce nechala slyšet, že EET nikdy nepovažovali za správnou volbu. Je pravda, že ANO má stále velký podíl hlasů, ale vzhledem k aktuální situaci a chladnému přístupu vítězů voleb to vypadá, že EET vyjde do ztracena. Ostatně nebylo by to poprvé. Myšlenku registračních pokladen, které byly méně sofistikovaným předchůdcem EET, poprvé přinesla a schválila ČSSD. Ještě před zavedením se však k vládě dostala ODS v čele s Mirkem Topolánkem a udělala s nápadem krátký proces.

 

Co by zrušení EET přineslo?

Zrušení EET by pravděpodobně uvitala většina podnikatelů, kterým zavedení pokladen přináší administrativní i finanční zátěž.

Odborníci na daňovou problematiku jsou toho názoru, že finanční správa má i bez EET dostačující informace a považují celé zavedení EET za politický krok.

Mnozí podnikatelé však již do zavedení EET pokladen investovali a některé firmy zase vložili nemalé prostředky do vývoje softwaru na míru jednotlivým specifickým skupinám podnikatelů (např. aplikace EET pro taxikáře), nasmlouvali si obchodníky a objednali reklamní kampaně. Zatím ovšem není nic jisté a všechny zainteresované skupiny tedy budou netrpělivě očekávat konečný verdikt.

 

« zpět na přehled novinek