Účetní blog

Účetní programy vybírejte podle více faktorů

Zpracovávat jednoduché účetnictví nebo dokonce daňovou evidenci na papír je dnes pro většinu firem zcela nemyslitelné. Jasnou volbou je proto účetní software. Český trh nabízí desítky účetních programů a vybrat ten nejlepší není vždy snadné. O vašem vítězi by mělo rozhodnout několik faktorů.

Před koupí účetního programu zvažte nejen cenu, ale také vlastnosti softwaru a potřeby firmy. Jedná se o investici na několik let, a proto ji v žádném případě nepodceňujte. Před konečným rozhodnutím využijte zkoušku programu zdarma.

O koupi účetního programu nerozhoduje jen cena a snadné ovládání

Od účetního softwaru mnozí chtějí jednoduché ovládání a dostupnost všech funkcí. Samozřejmě za co nejnižší cenu. Zkuste na to jít tak trochu od lesa. Nejdříve si zmapujte trh, a to ať už díky reklamě, recenzím nebo doporučením.

Ujasněte si, co od účetního programu očekáváte. Krom zmiňované snadné ovladatelnosti, si účetní program vybírejte podle velikosti vaší firmy, podle právní formy podnikání a podle zaměření.

Je nutné předem vědět, zda budete potřebovat software pro jednoduché účetnictví nebo pro daňovou evidenci (dříve tzv. podvojné účetnictví). Dále zda budete spravovat v programu například majetek, sklady, knihu jízd, mzdy a další daňovou agendu. Chytrou pomůckou jsou také daňové kalkulačky, zákony a import a export dat.

Demo verze i klientská podpora může rozhodnout

Krom kritérií, která jsou spjatá s fungováním firmy, jsou neméně podstatná i ta technická a uživatelská. Důležité tak je položit si otázku, kolik osob bude s programem pracovat? Respektive kolik licencí budete do firmy potřebovat?

V neposlední řadě o koupi rozhoduje i několikrát zmiňovaná cena. Ta by měla být adekvátní rozsahu ekonomické činnosti, kterou daňový subjekt vykonává. Další dobrým vodítkem je pak rozhodně možnst účetní software vyzkoušet v praxi formou tzv. demoverze. Demoverzi účetního programu DUNA ÚČTO najdete zde »

Klíčovou roli pro dlouhodobou spokojenost s účetním programem hraje především kvalita a dostupnost klientské podpory. I tuto si můžete při testování demoverze nového účetního programu dobře vyzkoušet.
« zpět na přehled článků
X