MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Daňoví poplatníci, kteří nevyužili možnost odkladu podání přiznání, začali od Finanční správy dostávat své přeplatky. Třicetidenní lhůta, kterou mají úředníci na vrácení přeplatku na dani, začala běžet 3. dubna. Poslední příkazy na vrácení peněz tak musí dát Finanční správa nejpozději do 4. května.

Podle údajů ministerstva financí letos doposud podalo daňové přiznání 1 180 678 osob. „Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost Generálního pardonu a Finanční správa očekává ještě víc než půl milionu podání,“ upozornila Zuzana Mašátová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

 

Většina možnost odkladu přiznání nevyužila

Část lidí totiž využila možnost odložení podání daňového přiznání o tři měsíce, kterou umožnilo ministerstvo financí kvůli vládním opatřením souvisejícím s bojem proti šíření koronaviru. Jak ale vyplývá z uvedených dat, většina poplatníků dodržela původní termín a přiznání odevzdala do 1. dubna letošního roku.

Právě od tohoto data se začínají počítat lhůty pro Finanční správu. V obvyklém případě tedy vzniká přeplatek 2. dubna a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. dubna. To znamená, že nejpozději 4. května musí úředníci Finanční správy dát příkaz do banky na vrácení peněz.

 

Přiznání jde poslat i poštou

Fyzické a právnické osoby mohou v letošním roce bez jakýchkoliv sankcí podat přiznání k dani z příjmů až do 1. července. K podání daňového přiznání lze využít elektronická cesta na daňovém portále, nebo z dostupných zdrojů vytisknout a poslat poštou. V takovém případě stačí obálku s přiznáním vhodit do poštovní schránky.

Na jednotlivých pracovištích Finanční správy jsou také umístěny takzvané „sběrné boxy“, do kterých je možné podání vhodit. „Chtěla bych ocenit spolupráci se starosty obcí, kteří nám pomohli se zapůjčením a instalací sběrných boxů umístěných na úřadech pro výběr daňových přiznání. Vzhledem k rozhodnutí o podpoře pro OSVČ, které bude Finanční správa vypořádávat, je ještě rádi využijeme, “ dodala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

« zpět na přehled novinek