INFO servis pro uživatele

F.A.Q.

Ekonomické moduly

DPHPři vytváření řádného Kontrolního hlášení se mi vyplní i datum "Důvody pro podání následného KH byly zjištěny dne". Pole je zšedlé a datum nelze vymazat? Jak to opravím?

Na odstranění problému pracujeme. Nyní je nutné načíst vygenerované XML Kontrolního hlášení do internetové aplikace Daňový portál Finanční správy a zde toto datum vymazat. Po vymazání tohoto data je možné elektronický soubor odeslat.

Po vytvoření KH DPH jsem provedl porovnání s přiznáním k DPH a vyšly mi haléřové rozdíly. Řeší se nějak rozdíly způsobené zaokrouhlením nebo je to pouze orientační a není to posuzováno jako chyba?

Rozdíly ze zaokrouhlení můžete ignorovat, je to pouze informace pro Vás. Vzhledem k tomu, že různé části Kontrolního hlášení můžou odpovídat i více řádkům přiznání, tak zaokrouhlovací rozdíl může být i v řádu korun nejen haléřů.

Udělala jsem v programu DUNA přiznání k DPH, ale kontrolní hlášení se mi nevytvořilo. Jak ho mám udělat?

Kontrolní hlášení není součástí zpracování Přiznání k DPH, ale má samostatnou evidenci, ve které se vytváří. Doporučený postup v programu DUNA je tedy následující:

  • zpracujte Přiznání k DPH a uložte ho do Archivu DPH
  • vstupte do evidence Kontrolní hlášení (Agendy - DPH) a načtěte doklady za požadované období pomocí ikony  na ovládací liště
  • zkontrolujte si vytvořené Kontrolní hlášení pomocí ikony , případné chyby opravte
  • vytvořte XML soubor kontrolního hlášení pomocí ikony
Platím každý měsíc zálohy na elektřinu na základě platebního kalendáře. Jak mám tuto zálohu zapsat, abych ji měl správně uvedenou v kontrolním hlášení?

U platebního/splátkového kalendáře není rozhodující částka jednotlivé splátky, ale celková hodnota (součet) záloh/splátek.

Pokud je vyšší než 10 000,- Kč, je nutné uvést v dokladu Typ pro DPH "DS". Tím se tato splátka načte do části B2 kontrolního hlášení (a to bez ohledu na to, že je splátka nižší než 10 000,- Kč).

Jestliže je celková hodnota záloh/splátek nižší než 10 000,- Kč, uveďte na dokladu obvyklý Typ pro DPH "D1" a splátka se načte do souhrnné části B3 kontrolního hlášení.

Více informací k platebnímu/splátkovému kalendáři naleznete na internetových stránkách Finanční správy.

V dubnu jsem obdržel fakturu, která má uskutečnění zdanitelného plnění v březnu. Do kterého souhrnného hlášení ji mám uvést?

Postupujte stejně, jako doposud. Do pole Uplatnění odpočtu uveďte datum doručení, tedy dubnové a do pole Uskutečnění zd. plnění zapište datum, které je uvedené v obdržené faktuře, ve vašem případě březnové. Doklad se automaticky zahrne do Přiznání k DPH za duben (případně 2. čtvrtletí) a stejně tak i do kontrolního hlášení.

V kontrolním hlášení bude tento doklad uveden s březnovým DPPD (datum povinnosti přiznat daň), podle kterého bude doklad spárován s dokladem protistrany.

Mám povinnost podávat nulové kontrolní hlášení?

Nedošlo-li k žádnému plnění, za které vznikla povinnost uplatnit daň na výstupu nebo nárok na odpočet daně ve zdaňovacím období, kontrolní hlášení nepodáváte.

Když Vás i přesto finanční úřad vyzve k podání Kontrolního hlášení, vytvořte jej v evidenci
Kontrolní hlášení (Agendy - DPH) a do pole "Rychlá odpověď na výzvu" uveďte B - Nemám povinnost podat KH (nulové KH). Vytvořené KH musí být opravdu nulové, tj. nesmí obsahovat žádné doklady v jednotlivých částech.
 

Podávám dodatečné daňové přiznání. Jak vytvořím dodatečné kontrolní hlášení?

Dodatečné (tj. rozdílové) kontrolní hlášení neexistuje, místo něj vytvořte následné kontrolní hlášení, ve kterém jsou
znovu uvedeny všechny doklady za dané období včetně promítnutých oprav z dodatečného přiznání DPH.
 

Při tvorbě Souhrnného hlášení program upozorní, že sestava obsahuje položky, které nepatří do EU. Kde je problém?

Zkontrolujte Číselník zemí a zřejmě u dané evropské země bude chybět zaškrtnutí, že patří do EU. Tím se odstraní i problém s kódem země, který se při této chybě zobrazuje dohromady s DIČ a má být odděleně v samostatném sloupci.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz?   Jsme vám k dispozici!

jméno*
příjmení*
telefon
email*
předmět*
text*
Opište text*


X