INFO servis pro uživatele
Kartotéka pacientů slouží k zařazení nového pacienta nebo vyhledání existujícího pacienta dle libovolného údaje s následnou možností zobrazení a oprav dalších pacientových záznamů.
Můžete provést zápis textu vyšetření pacienta do chorobopisu nebo vytvořit účty pro zápis provedených výkonů a vydaných léků, které slouží jako podklad pro vytvoření dávek pro pojišťovnu či vytisknout stvrzenky anebo naplnit údaji o pacientovi různé formuláře.
Přehledné vedení kartotéky pacientů včetně kontroly rodného čísla
Možnost práce více lékařů se společnou kartotékou
Jednoduché vedení zdravotnické dokumentace, tisk chorobopisu, lékařských zpráv, poukazů na O/V
Elektronické podepisování denních záznamů v chorobopise
Nastavení různých přístupových práv různým uživatelům
Uložení libovolného souboru z počítače, z webu či ze skeneru přímo na kartu pacienta
Grafické znázornění stavu chrupu a návrhu jeho ošetření
Založení parodontologické karty se zápisem naměřených hodnot
Sestavení a vytištění laboratorního štítku a jeho kalkulaci
Generování e - neschopenek i tisk formulářů HPN, HOL, Žádostí o udělení různých souhlasů a Potvrzení o trvání DPN
Sdílený lékový záznam pacienta
Elektronické vystavení receptu včetně možnosti odeslání identifkátoru eR na mobil nebo e-mail pacienta
Karta pacienta Vám umožní nejen detailnější popis osobních údajů o pacientovi, ale také o jeho nemocech, úrazech a vyšetřeních. Ke každé kartě pacienta si můžete připojit přílohy, například pro potřebu uložení rentgenového snímku pacienta nebo záznamu vyšetření jiného lékaře, případně výsledku z laboratoře.
Přílohou může být :
Program podporuje několik externích RVG. Díky tomu není nutné nového pacienta zakládat dvakrát v obou programech ani již existujícího pacienta hledat ve dvou kartotékách. Vždy se pacient založí nebo najde v kartotéce programu Duna a poté se vyvolá daný externí program ikonou pro propojení. V Nastavení programu – Definice externích zařízení je možné z předdefinových zařízení vybrat pouze ty, které v ordinaci reálně existují.
Zápis ošetření je jednoduchý textový zápis, který obsahuje:
Při tisku chorobopisu si můžete zvolit, zda budete tisknout jen aktuální dekurz nebo vytisknete úplně všechny záznamy ošetření daného pacienta případně zvolíte záznamy jen za určité období.
Jednotlivé záznamy v chorobopise můžete elektronicky podepsat. Tlačítko pro e-podpis má dva stavy nebo
. Bílé znamená, že záznam ještě nebyl podepsán, modré, že již podepsán je. Stisknutím modrého tlačítka se provádí verifikace podpisu. Program vypíše oznámení, jakým certifikátem byl záznam podepsán a překontroluje jeho platnost. Při podpisu dojde automaticky k zamčení denního záznamu.
Podepisovat lze certifikátem z úložiště Windows nebo vyexportovaným certifikátem do souboru (s příponou .pfx). V tomto případě je navíc chráněn i heslem. Certifikát musí být vydán Certifikační autoritou a musí mít kromě veřejné části také soukromý klíč. Jiným typem certifikátu není možné záznamy v chorobopise podepisovat.
Z denního záznamu chorobopisu, z anamnézy, případně kombinací obou údajů můžete naplnit a vytisknout tyto formuláře: Výměnný list, Poukaz na V/O a Lékařská zpráva. U vybraných formulářů si uživatel může zvolit, zda tisknout na volný list papíru nebo do předtištěného formuláře, případně i typ formuláře SEVT, DITIS nebo ASKER.
Účet pacienta je určen pro zápis provedených výkonů a vydaných léků, které pak slouží jako podklad pro vytvoření dávek pro pojišťovnu. Zápis provedených výkonů je velice jednoduchý, ale program při něm provádí ještě spoustu navazujících kontrol a výpočtů, např.
nebo
máte-li v uživatelském nastavení či číselnících programu nastaveno. U vybraných kódů se provádí i automatická kontrola na věk pacienta, program upozorní, že chcete pořídit výkon, který neodpovídá věku pacienta.
Zubní kříž slouží ke grafickému znázornění stavu chrupu a návrhu jeho ošetření. Jednoduchým nastavením textu přenášeného do chorobopisu a výkonového kódu zapisovaného na účet pacienta u každé zubní značky jej můžete využívat také ke zjednodušení práce při zápisu ošetření. Jednou zubní značkou tak můžete současně provést zápis do tří různých evidencí pacienta.
U zubního kříže se zobrazuje Index kazivosti zubů. KPE je součet zubů postižených kazem, opatřených plombou či zubů extrahovaných. Pro výpočet indexu kazivosti byl použit nejrozšířenější vzoreček v % a to IK = (KPE/32) × 100.
Jednoduše z číselníku vyberete lék nebo zdravotnický materiál a vytisknete pacientovi Recept. Nejenže si tiskovou šablonu můžete upravit dle typu Vaší tiskárny, ale můžete tisknout buď do předtištěného formuláře receptu nebo na bílý list papíru. Po tisku receptu dochází automaticky k jeho přepisu do Chorobopisu pacienta.
Další možností je vystavení elektronického receptu přímo z programu. Stačí jen mít přihlašovací údaje a certifikát ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které Vám umožní přístup do Centrálního úložiště eReceptů a osobní kvalifikovaný certifikát, kterým "podepíšete" vystavený recept. Identifikátor eR (ve formě čárového nebo QR kódu) můžete pacientovi vytisknout nebo odeslat mailem nebo poslat na mobil pomocí sms zprávy.
Na této záložce můžete zapisovat výsledky laboratorních a odborných vyšetření pacienta. Uvádí se datum zápisu, druh vyšetření (dle číselníku Druhy lab. a ostatních vyšetření), kdo vyšetření provedl a kdy bylo provedeno. Zapsané výsledky je možno pomocí tlačítka přepsat do aktuálního záznamu v chorobopise.
Zobrazí se zde i výsledky dodané z laboratoří, RTG, chirurgie atp. ze souborů ve formátu XML v datovém standardu Ministerstva zdravotnictví ČR DASTA DS3 nebo DS4 načtené v programu.
Tři záložky, které se týkají "neschopenek". První je určena pro Hlášení vzniku dočasné pracovní neschopnosti (DPN), pro Potvrzení o trvání DPN a pro ukončení Hlášení DPN, druhá pro všechny typy Hlášení ošetřujícího lékaře
Třetí záložka slouží pro vytvoření Žádostí k neschopenkám, které lze elektronicky odeslat na ČSSZ přímo z programu DUNA. Jsou to :
Nové HPN může být ve formátu e-Neschopenka nebo ruční neschopenka. Elektronickou neschopenkou získává ošetřující lékař několik výhod :
Jedním tlačíkem B2B lze vytvořit z pořízeného HPN, HOL nebo ZOL soubor ve formátu .xml a odeslat na portál ČSSZ ke zpracování.
Předpokladem pro využívání e-Podání je přidělení čísla IČPE Českou správou sociálního zabezpečení a zavedení ošetřujícího lékaře do registrační databáze ČSSZ s oprávněním zasílat formuláře elektronicky. IČPE bude sloužit pro automatické generování čísla Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti.
IČPE lze získat pro všechna pracoviště, kliniky nebo oddělení společně, pokud mají shodné sídlo se sídlem poskytovatele zdravotních služeb nebo pro každé pracoviště či lékaře samostatně. Zásadní je vždy místo výkonu práce ošetřujícího lékaře
Toto přidělené IČPE stačí uložit do základní konfigurace programu a pokud máte certifikát SUKLu (který určitě kvůli vystavování eReceptů již máte), můžete začít pořizovat e-Neschopenky.
.
Jedno tlačítko v kartotéce umožní nasdílet lékařům informací o tom, jaké léky pacient užívá, za podmínky, že pacient nevyjádřil nesouhlas se sdílením svého lékového záznamu.
Lékový záznam pacienta zpřístupní ošetřujícímu lékaři pacienta všechny jeho předepsané a vydané recepty. Lékař tak může předejít duplicitnímu užívání léčiv se stejnou nebo podobnou léčivou látkou a zabránit nežádoucím kombinacím léků, které by mohly poškodit zdraví pacienta.