MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Nakupujete ve firmě Bitcoin, Ethereum, Litecoin a další kryptoměny? Platíte digitální měnou za zboží? Poradíme, jak kryptoměny vést v účetnictví. Samotné účtování spíše připomíná detektivní práci, neboť od účetní vyžaduje odborné znalosti nejen účetnictví, ale také burzovních a investičních trhů i moderních technologií.

Digitální měna není považována za bezhotovostní peněžní prostředek podle zákona o platebním styku ani finanční nástroj podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu, není regulována centrální bankou a nemá právní status měny. Z účetního pohledu jsou kryptoměny zásobou „svého druhu“ a vztahují se tak na ně všechna pravidla pro ocenění i inventarizaci podle zákona o účetnictví. 

 

Pro účtování kryptoměn neexistují specifická pravidla

Pro zachycení kryptoměn v účetnictví neexistují jednoznačná a specifická pravidla, ani nařízení. Při volbě vhodného účetního postupu je proto důležité zohlednit veškeré aspekty pořízení kryptoaktiv. Především účel jejich pořízení, podle kterého je nutné najít vhodná účetní pravidla.

Prozatím nejvhodnějším řešením je zachycení kryptoměn v zásobách. Pro zhotovení účetní závěrky pak obecně hovoříme o kryptoaktivech, pro které v rámci účetní závěrky musí účetní najít vhodné řešení. To musí být také zahrnuto v příloze účetní závěrky.

 

Nákup zboží a služeb za kryptoměny

Jestliže firma nakupuje zboží a služby v kryptoměnách, nepředstavuje to pro účetnictví žádný problém. V účetním programu stačí nastavit druh kryptoměny, určit kurz a jeho přepočet. Účtování pak podle zákona o účetnictví probíhá v českých korunách.

Prozatímním problémem může být vysoká volatilita kurzů i kurzové rozdíly na jednotlivých burzách. Problematickým místem jsou také obvyklá dvě desetinná místa, se kterými účetní programu pracují. To je u nekonečně dělitelného Bitcoinu, Etherea a dalších kryptomeň velmi omezující. „Vzhledem k evoluční povaze digitálních měn, je velmi pravděpodobné, že postupem času dojde ke specifické úpravě účtování a vykazování digitálních měn a že na něj zareaguje regulace v rámci Evropské unie.“ říká Ing. Iva Tomanová, ze společnosti TILL CONSULT a.s.

 

Nezapomeňte na sběr podkladových materiálů

Kromě volby správné účetní metody se účetní musí zaměřit také na sběr podkladových materiálů. U většiny kryptoměn stačí výpis z blockchainu nebo kryptoměnové peněženky. Naopak u některých jiných altcoinů, které jsou zcela anonymní a nedisponují zápisem v blockchainu, si musí účetní vystačit s čestným prohlášením, případně s výpisem z burzy, na které byl obchod proveden.

„Závěrem platí, že účtování kryptoměn je specifickou odborností, která vyžaduje jak dokonalou znalost účetnictví a účtovacích postupů, tak znalosti burzovních mechanismů a kryptoměnových trhů,“ vysvětluje Ing. Iva Tomanová.

« zpět na přehled novinek