MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Od prvního ledna 2018 budou muset lékaři vydávat elektronické recepty. Počítá s tím novela zákona o léčivech. Povinnost platí pro všechny lékaře a zdravotnická zařízení. Ministerstvo zdravotnictví ale plánuje stanovení výjimek. I přesto budou lékaři muset provoz ordinací digitalizovat. Pomůže jim k tomu lékařský software DUNA MEDIK, což je společné označení pro software DUNA DENTA a DUNA PRIVAT.

Původně měly být elektronické recepty zavedeny již od roku 2015. S elektronickou preskripcí neboli eRecepty ale nesouhlasili lékaři ani jejich profesní instituce Česká lékařská komora. Elektronické recepty byly proto odloženy. Jejich budoucí zavedení v roce 2018 stanovuje zákon č. 378/2007 sb. o léčivech.

V čem spočívá princip elektronického receptu?

Elektronický recept na rozdíl od klasického papírového receptu bude opatřen unikátním čárovým kódem a bude uložen v centrálním datovém úložišti pro sběr a zpracování elektronicky předepisovaných léčivých přípravků. Tento způsob má zamezit padělání receptů a omezit pochybení během jeho vystavení. Zároveň eRecept bude možné vystavit na dálku.

Správu a dohled nad Centrálním úložištěm elektronických receptů (CÚER) bude vykonávat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Ministerstvo zdravotnictví prosazuje výjimky

Povinnost vydávat elektronické recepty se v současné právní úpravě vztahuje na všechny lékaře a zdravotnická zařízení. Ministerstvo zdravotnictví plánuje uzákonit výjimky, za kterých by se eRecept nemusel vydávat. Těmi by mohla být práce v terénu, výpadek internetového připojení či elektřiny.

Naproti tomu Česká lékařská komora nesouhlasí se zavedením elektronických receptů a žádá jejich úplné zrušení.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo nastavit systém tak, aby zvýšené náklady za elektronický podpis a náklady spojené s internetovým připojením pokrylo navýšení tzv. bonifikace za položku na elektronickém receptu. Navýšení v úhradové vyhlášce na 1 korunu a 70 haléřů za každou položku na elektronickém receptu by mělo výše uvedené náklady lékařům plošně pokrýt.

Digitalizace ordinací s lékařským softwarem DUNA MEDIK

S nástupem elektronických receptů nastává nejvyšší čas digitalizovat provoz celé ordinace. Ke kompletní digitalizaci lékařské agendy je určen lékařský software DUNA MEDIK. Tento software umožňuje přehledné spravování kartotéky, vedení zdravotnické dokumentace, generování elektronických neschopenek, komunikaci se zdravotními pojišťovnami a mnoho dalších praktických funkcí.

Lékařský software DUNA MEDIK zároveň umožní vést elektronickou evidenci tržeb, která se za několik měsíců bude také týkat právě lékařů. Samozřejmostí software DUNA MEDIK bude také možnost vystavování elektronických receptů.

Lékařský software DUNA MEDIK poskytuje:

« zpět na přehled novinek