INFO servis pro uživatele

DUNA MZDY

Pořízení dat

Před samotným zahájením mezd je potřeba zadat důležité údaje pro správný výpočet. K tomu slouží následující agendy: nepřitomnost v práci, nemocenské dávky, stálé srážky (např. stravenky, exekuce, insovlence, atd.) a příspěvky. Po zadání všech potřebných údajů je možné zahájit výpočet mezd.

Silné stránky

  • výpočet více exekucí dle platné legislativy

  • jednoduché zadání nemocenských dávek i nepřítomnosti

  • výpočet insolvence

  • výpočet stravného

  • příspěvek na životní a penzijní pojištění

Video návody

Jak správně zadat DPP

přehrát video »
shape

Nemocenské dávky

Karta Nemocenských dávekEvidence umožňuje pořízení nemocenských dávek před zahájením měsíce. Po zadání čísla neschopenky, data začátku a ukončení neschopnosti se zadává už jen mzdová složka z číselníku mzdových složek. Zbytek práce provádí program zcela automatizovaně. Při zahájení se přenášejí údaje do měsíčního zpracování, kde je lze dále opravovat. Dny nemoci se automaticky rozdělí na jednotlivá období dle sazby a vypočítají se odpovídající náhrady PN. V případě OČR nebo-li ošetřování člena rodiny a nastavení příslušné složky (OČR nebo OČR-samoživitel/ka) se následně generuje správný počet vyloučených dob do ELDP.

Je možné zde zadat i tzv. Pokračování předchozí nemoci.

Současně se zde může vytvořit i Příloha k žádosti o ND.

V průběhu roku bude program počítat i Otcovskou dovolenou, dlouhodobým OČR, či nemocenskou pro dobrovolné hasiče.

Soubory ke stažení

Soubor typu pdfOriginální tiskopis(76,6 kB)stáhnout


shape

Nepřítomnost v práci

Karta Nepřítomnosti v práciVýhodné je absence zadávat do evidence Nepřítomnost v práci, která zahrnuje mzdové složky řádná dovolená, neplacené volno, neomluvená absence, nevybraná dovolená, vojenské cvičení, ostatní náhrady a případně další.

Přínosem je, že se v závislosti na typu složky současně poníží odpracovaná doba generovaná z pracovních poměrů a vypočítá poměrná částka v Kč. Odpadá tak dodatečná ruční oprava odpracovaných hodin ve mzdových měsíčních záznamech.

Dále se automaticky navyšuje ZP u Neomluvené absence či Neplaceného volna.

shape

Exekuce

Karta ExekuceProgram počítá exekuce s ohledem na různá kriteria. Při výpočtu se zohleďnuje pořadí exekuce, typ exekuce a počet vyživovaných osob. Dále už jen postačí zadat celkový dluh a číslo účtu. V případě, že se jedná o exekuci z části splacenou dříve, zadá se částka načteno.

Zahájením měsíce se údaje přenesou do měsíčního zpracování s možností další případné opravy.

Program vypočítává více exekucí v jednom měsíci dle platné legislativy.

shape

Insolvence

Karta InsolvencePro insolveci je připravená samostatné evidence, které na první pohled vypadá jako exekuce. Jsou zde však drobné rozdíly. Při zadání insolvence je opět potřeba zadat druh insolvence (celá čistá mzda, přednostní pohledávka) a počet vyživovaných osob. Dále jsou tu připraveny položky pro identifikaci a informace o dané insolvenci a samozřejmě číslo účtu.

Pokud jsou již v evidenci Exekuce exekuce zadány, program při zahájení měsíce automaticky tyto exekuce potlačí a načte pouze insolvence. Tudíž odpadá nutnost exekuce mazat.

shape

Srážky

Karta Srážky ze mzdyDo evidence stálých srážek se zapisují srážky, které se pravidelně měsíčně opakují. Při zahájení se přenášejí údaje do měsíčního zpracování, kde je lze dále opravovat. Problémem nejsou ani srážky, které se sice opakují každý měsíc, ale nabývají pokaždé jiných částek. V takovém případě lze po zahájení snadno a rychle opravit koruny v měsíční evidenci srážek.

Další srážkou mohou být stravenky. Po zadání příslušné mzdové složky z čísleníku a hodnoty stravného program automaticky vypočítá (na základě odpracovaných dnů) celkovou výši srážky za stravenky.

shape

Příspěvky

Karta PříspěvkůDo této evidence se zapisují stálé příspěvky, které se pravidelně měsíčně opakují. Při zahájení se přenášejí údaje do měsíčního zpracování, kde je lze případně dále opravovat.

Program navíc kontroluje maximální hranici penzijního a životního pojištění a z částky převyšující tuto hranici vyvozuje potřebné odvody.